Angels Akademi | Bioenerji & Kişisel Gelişim
Bioenerjinin Tarihsel Evrimi
Buradasınız: Anasayfa / Bioenerjinin Tarihsel Evrimi
Bioenerjinin Tarihsel Evrimi

Eski yazıtlar ve şekiller incelendiğinde, tüm kültürlerde; şifacıların, büyücülerin, yogilerin, kahinlerin ve benzeri şekilde çalışan kişilerin bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu kişilerin bu amaç için kullandıkları yöntemlerde de birçok benzerlikler bulunduğu görülmektedir. El tutmalar, üflemeler, manyetize edilmiş özel nesneler, günümüzde bile hala kullanılmaktadır.

Ortaya çıkış aşamasında; simya, psikoloji, kimya ve fizik gibi alanlardan fazlasıyla yararlandığı ve kendisine özgü bir anlayış sistemi getirdiği görülmektedir. İnsanı anlamak amacıyla; dünya, maddeler, mevsimler, duygu, düşünce, davranış ve beden üzerinde ciddi araştırmalara rastlanmaktadır. Eski insanlar, manyetik alanların bir şekilde farkına varmış ve bu bilgileri kullanmışlardır. Elinde bir sopa ile tarlasında su arayan insanları günümüzde bile görmekteyiz. 

Bioenerji kelimesini, günümüz anlamında ilk kullanan kişi Mesmer’dir. Bir alman hekim olan Franz Anton Mesmer (1734–1815), bu duruma hayvansal manyetizma ismini vermiştir. O’ na göre; hayvansal yapı, evrensel akışkanlığın ve yıldızların etkisi altındadır. Kutupsallık gösterir ve bu manyetik özelliği sayesinde canlı ve cansız her şeyle ilişki içerisindedir. 

Mesmer, insan vücudunun sağlıklı olması durumunu uyum, zıddı olması durumunu ise hastalık olarak değerlendirir. Viyana’da tıp eğitimi alırken “yıldızların ve gezegenlerin insan vücudu üzerindeki fizyolojik etkileri” adlı doktora tezi ile bu görüşlerini anlatmıştır.

Daha sonraki manyetizma ile uğraşanlar bioenerjiyi, sistemli hale getirmeye çalıştılar. Günümüzde, bioenerjiyi bilimsel olarak algılayanların sayısı ise her geçen gün artmaktadır. 

Kainatın kozmik enerjisi olan bioenerji, daha sonraki yıllarda ortaya konulan manyetizma kurallarıyla bazı Avrupa ülkelerindeki doktorların ilgisini çekmiştir. Onlar da bu uygulamayı kendi branşlarına entegre etmişlerdir. 

Başta Rusya, İngiltere, Almanya, Kanada ve birçok Uzakdoğu ülkesi alternatif tıp denilen bioenerjiyi bilimsel olarak uygulamaya başlamış ve bu ülkelere ek olarak Batı Avrupa ülkelerinde, ABD’de ve İngiltere’de binlerce bioenerji uzmanı görev yapmaya başlamıştır. 

Ülkemizde ise böyle bir durum söz konusu olmayıp, bioenerji alanında sıklıkla sadece tuhaf ve yetersiz eğitimlerin yer aldığı görülmektedir.

Bu konuyla ilgilenen, toplumumuzun bilinçlendirilmesine katkıda bulunan herkese saygı duyarım ve sonsuz başarılar dilerim. Hırsına yenik düşmeden, egolarına teslim olmadan, İNSAN mutluluğu, huzuru ve sağlığı için elinden geleni yapan veya yapmaya çalışan herkesi seviyor ve sayıyorum.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın